POWSTANIE WARSZAWSKIE-BOHATEROWIE, HISTORIE...
12 maja 2020, 12:07
Jest wiele nazwisk które mogłyby się znaleźć na tej liście, my przedstawimy kilku z bohaterów i ich historie z pola walki.
Andrzej Romocki
Drugiego dnia powstania plutony pod jego dowództwem zdobyły dwa czołgi typu Pantera. Brał udział w zdobyciu Szpitala św. Zofii oraz Gęsiówki. Walczył o utrzymanie powstańczych stanowisk na Woli, w rejonie cmentarzy. Ciężko ranny w twarz pod koniec sierpnia, podjął udaną próbę przedostania się kompanii „Rudy” ze Starówki do Śródmieścia przez zajęty przez Niemców Ogród Saski. Następnie zginął trafiony przez snajpera radzieckiego w serce 15 września 1944 rano, podczas lądowania pierwszego zwiadu berlingowców na Górnym Czerniakowie, najprawdopodobniej przypadkowo wzięty za Niemca.
Wiesław Brauliński
Podczas okupacji niemieckiej działał w polskim podziemiu zbrojnym. Studiował tajnie na Politechnice Warszawskiej. Poległ 8. dnia powstania warszawskiego w walkach przy ul. Jana Ostroga (róg Tatarskiej) na Woli. Miał 20 lat. Wraz z nim zginął Ryszard Załęski i Ryszard Zalewski. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Jerzy Zborowski
W czasie powstania warszawskiego nadal zastępca dowódcy „Parasola”, po ciężkim zranieniu kpt. „Pługa” 6 sierpnia 1944 objął dowodzenie batalionem. Pod jego komendą „Parasol” przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”: Wola, Stare Miasto, Czerniaków. 22 sierpnia 1944 na wniosek dowódcy Grupy „Północ” płk. „Wachnowskiego” mianowany porucznikiem rezerwy.
Dodaj komentarz