SKUTKI I KONTROWERSJE ZWIĄZANE Z POWSTANIEM...


12 maja 2020, 12:18

Skutki Powstania Warszawskiego Po podpisaniu 2 października 1944 roku kapitulacji Powstania warszawskiego, następnego dnia ludność cywilna masowo zaczęła opuszczać Warszawę. Zgodnie z ustaleniami kapitulacyjnymi od rana trwało usuwanie barykad znajdujących się najbliżej linii niemieckich. Zginęło ok. 180 tys. cywilów. Rannych było 25 tys. Powstańców, w tym 6,5 tys. ciężko rannych. Do niewoli niemieckiej dostało się ok. 16 tys. Powstańców. Po stronie niemieckiej poległo ok. 10 tys. żołnierzy, za zaginionych zostało uznanych ok. 7 tys., rannych było 9 tys. 

Warszawa została całkowicie zniszczona. Powstanie warszawskie wywołało u Hitlera żądzę zemsty. Po upadku Powstania wydał rozkaz zniszczenia miasta. Rozpoczęło się metodyczne, trwające trzy miesiące burzenie Warszawy. Oddziały ogniowe używając miotaczy ognia podpalały puste i zdewastowane po walkach domy. 

Powstanie Warszawskie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski XX wieku. Zakończyło się klęską głównie z przyczyn politycznych. J. Stalin odniósł się bowiem negatywnie do decyzji podjęcia walk o Warszawę. Zwycięstwo powstania przekreśliłoby jego plany zmierzające do uzależnienia Polski od Związku Sowieckiego. Podobne stanowisko zajęli polscy komuniści. Nie udzielono więc pomocy walczącej Warszawie. Powstanie upadło, stolica została zburzona, zginęły tysiące osób, pozostałą ludność wysiedlono. 

Kontrowersje budzi to, że Armia Ludowa została ujęta w oficjalnym programie obchodów (tak było też rok temu). ‒ Nie powinno do tego dochodzić. Wysiłki, by pokazywać Armię Ludową jako walczących powstańców, to nie najlepszy pomysł, jeśli chodzi o upowszechnianie prawdy historycznej ‒ ocenia Michał Szpądrowski, rzecznik prasowy warszawskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz